― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieOd lipca opłata za odpady wzrasta z 24 zł do aż 32...

Od lipca opłata za odpady wzrasta z 24 zł do aż 32 zł za każdą osobę!

― REKLAMA ―spot_img

W całej Polsce opłaty za wywóz odpadów rosną. Nie inaczej jest w Gorzowie i przyległych gminach. Zgromadzenie Związku Celowego Gmin MG-6 podjęło w tym tygodniu uchwałę o podwyżce opłaty za odpady do kwoty 32 zł za osobę miesięcznie.

Związek Celowy Gmin MG-6 podwyżkę tłumaczy nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zmieniła sposób opłacania odbioru śmieci. Od kwietnia ubiegłego roku wprowadzono konieczność tonażowego rozliczania odebranych i przekazanych do zagospodarowania odpadów. Wcześniej obowiązywała stała, mieszacza opłata ryczałtowa. Oznaczało, to że nie było znaczenia ile ton śmieci zostało przekazanych do zagospodarowania. Obecnie operator wystawia fakturę za każdą tonę odebranych odpadów.

Związek wylicza, że przed zmianami ustawy miesięcznie za wywóz odpadów płacił operatorom około 2,5 mln zł. Faktura za grudzień 2020 roku przekroczyła już 4 mln zł. Zwraca też uwagę na to, że przez pandemię spędzamy w domach dużo więcej czasu i tutaj wytwarzamy odpady, które to wcześniej wyrzucaliśmy do pojemników w pracy, szkole, czy na studiach.

Kolejnym problemem, na który zwraca uwagę ZCG MG-6 jest znaczna różnica w ilości fizycznie mieszkających osób na zarządzanym terenie do ilości wykazywanej w deklaracjach (różnica wynosi ponad 32 tys osób). Za osoby, które nie są zgłoszone płacą wszyscy pozostali.

ZCG MG-6 wskazuje też na opieszałość rządu, który nie wprowadza przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań, a także przepisów o systemie kaucyjnym, którego brakuje, a który pozwoliłby obniżyć ilość śmieci.

Związek wyliczył, że system zbilansuje się tylko wtedy, gdy stawka zostanie podniesiona do kwoty 32 zł za osobę. Obowiązywać będzie ona od 1 lipca 2021 roku. Właściciele nieruchomości nie mają obowiązku zmiany deklaracji. Zarządca przestrzega też przed zmianami ilości osób w deklaracjach w celu obniżenia opłaty. Za takie próby może grozić grzywna w wysokości od 500 do 5.000 zł.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x