spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje handloweW Poznaniu właśnie uruchomiono całodobową stację wodorową. Kiedy podobna będzie w Gorzowie?

W Poznaniu właśnie uruchomiono całodobową stację wodorową. Kiedy podobna będzie w Gorzowie?

spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img

Orlen uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe, a także autobusy.

Poznańska stacja jest częścią projektu Clean Cities, dofinansowanego ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF oraz krajowych z programu „Zielony transport publiczny”. Stacja zasilać będzie 25 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu.

– Produkcja i dystrybucja paliw alternatywnych jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej grupy Orlen. Duży potencjał w wykorzystaniu wodoru dostrzegamy szczególnie w transporcie publicznym. Budowa stacji tankowania tego paliwa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie samorządów takich jak Poznań, który rozwija transport miejski w kierunku zeroemisyjności. W trakcie 15-letniej umowy dostarczymy do poznańskich autobusów 1,8 milionów kilogramów wodoru, co pozwoli uniknąć emisji 21 tysięcy ton CO2 – zaznacza Artur Osuchowski, członek zarządu Orlen ds. energetyki i transformacji energetycznej.

Stacja wodorowa w Poznaniu jest zlokalizowana na terenie stacji paliw Orlenu przy ul. Warszawskiej, w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo. Z możliwości tankowania mogą korzystać wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym, także samochody osobowe.

Z pojazdów zasilanych wodorem od czerwca 2023 roku korzystają pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie, gdzie na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka Orlen uruchomił pilotażową stację. Jeszcze w tym roku wodór do pojazdów zatankować będzie można na powstającej stacji Orlenu w Katowicach. Następne stacje wodorowe będą uruchamiane sukcesywnie w kolejnych latach w Bielsku-Białej, Gorzowie, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. Obiekty te powstaną w ramach II etapu projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. W III etapie planowane jest wybudowanie 16 kolejnych stacji, na ten cel Orlen w kwietniu 2024 roku otrzymał bezzwrotne unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro.

Do 2030 roku grupa Orlen planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Stacja wodorowa w Gorzowie będzie w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych oraz 350 barów dla autobusów i transportu ciężkiego. Obecnie uruchomiono proces postępowania zakupowego i ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy EPC.

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x