spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaINFOuliceUrzędnicy i mieszkańcy dyskutowali o ścieżce przy Kłodawce (zdjęcia)

Urzędnicy i mieszkańcy dyskutowali o ścieżce przy Kłodawce (zdjęcia)

spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Wspólne określenie potrzeb i oczekiwań, analiza założeń, ocena możliwości projektowych – to główne cele spotkania informacyjnego, które odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa i dotyczyło planowanej kontynuacji budowy ścieżki wzdłuż rzeki Kłodawki. Punktem wyjścia do dyskusji, był opracowany przez spółkę Gorzowskie Inwestycje Miejskie, program funkcjonalno-użytkowy dla tej inwestycji.

Ścieżka wzdłuż Kłodawki, to nie tylko trasa rowerowa, to także teren rekreacyjny o dużych walorach środowiskowych, który w sposób aktywny wpłynie na wiele aspektów codziennego życia mieszkańców. Przełoży się bezpośrednio na dostęp do terenów atrakcyjnych przyrodniczo, zdrowie, kondycję, wypoczynkową funkcję czasu wolnego oraz skomunikowanie dróg rowerowych dwóch gospodarczych obszarów, współpracujących ze sobą gmin. Zgromadzenie możliwie najwięcej opinii i rozwiązań jest bezwzględnie konieczne. Opracowany program funkcjonalno-użytkowy jest bowiem pierwszym krokiem przygotowującym do realizacji inwestycji. Kolejnym będzie projekt techniczny, w którym zawarte zostaną optymalne rozwiązania, odzwierciedlające możliwe do realizacji potrzeby i pomysły mieszkańców z poszanowaniem natury.

Przeczytaj też:
Ponad 3,5 km nowej ścieżki nad Kłodawką! Gdzie ma przebiegać? (założenia, plany, spotkanie)

Inwestycja zakłada dwa etapy robót budowlanych. Pierwszy, na odcinku od ronda Barlineckiego do granicy Gorzowa Wlkp. z Kłodawą oraz drugi, który powiedzie od ul. Chodkiewicza do ronda Barlineckiego, uwzględniając plany dotyczące jego przebudowy. W programie funkcjonalno-użytkowym, w ramach inwestycji, wskazano m.in.: budowę ciągu pieszo – rowerowego, zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Kłodawki poprzez m.in. montaż małej architektury (ławki i kosze na odpady), budowę inteligentnego oświetlenia na trasie ciągu pieszo – rowerowego oraz infrastrukturę dla kajaków.

Okazją do dyskusji o planach Miasta było spotkanie informacyjne z mieszkańcami – Kłodawka jest naszą perełką, już przed laty była wykorzystywana przez mieszkańców, którzy korzystali z niej rekreacyjne. Dostępność rzeki na przestrzeni lat była różna. Niekiedy była to wąska ścieżka, jednak dostęp do niej zawsze był możliwy. Pierwsza koncepcja przebiegu nowej ścieżki powstała już w 2015 roku. Wtedy zinwentaryzowano jej fragmenty, w tym m.in. zdegradowane tereny i dostępność. Ścieżka znalazła się w gminnym programie rewitalizacji, wskazując potrzebę jej dostępności dla gorzowian – mówił zastępca prezydenta ds. rozwoju Jacek Szymankiewicz.

Jak wielokrotnie podkreślano, kolejny etap budowy ścieżki wzdłuż Kłodawki, ma oddać jej naturalny charakter i walory – Zdecydowaliśmy się na przygotowanie dodatkowego opracowania eksperckiego: inwentaryzacji dendrologicznej i operatu dendrologicznego. Priorytetem jest, aby planując kontynuację ścieżki, wdrażać standardy ochrony drzew tak, aby były realizowane od początku inwestycji – deklarowała wiceprezydent ds. gospodarki Iwona Olek. Przedstawiła również kontekst strategiczny dla kontynuacji ścieżki oraz źródła finansowania inwestycji. To właśnie środki zewnętrzne pozwolą zrealizować to zadanie w Gorzowie z 85% dofinansowaniem oraz połączyć ścieżkę z infrastrukturą powstającą również w gminie Kłodawa.

O przebiegu trasy i proponowanych rozwiązaniach opowiedział projektant i autor programu funkcjonalno-użytkowego Andrzej Cegielnik.

Program funkcjonalno-użytkowy służy do przygotowania dokumentacji pod roboty. To co dzisiaj prezentujemy to założenia, aby dalej mieć wizję, która zostanie uszczegółowiona na kolejnym etapie projektowym. Priorytetem jest, aby ścieżka możliwie najmniej oddziaływała na naturę i jej ekosystem – przekonywał.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyło niemal 100 mieszkańców Gorzowa, którzy podczas dyskusji zadawali pytania dotyczące inwestycji, prezentowali swoje propozycje oraz przemyślenia. Dotyczyły one m.in. przebiegu ścieżki, materiałów, które zostaną użyte do jej wykonania, dostępności, oddziaływania na środowisko naturalne czy planowane miejsca rekreacji. Spotkanie pokazało i odpowiedziało na szereg wyzwań, przed którymi w niedługim czasie stanie zespół odpowiedzialny za projekt techniczny. Zadanie to jako inwestor zastępczy, zrealizuje spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie. Etap projektowy potrwa około 10 miesięcy. Zakładany okres realizacji prac budowlanych, to również około 10 miesięcy. (lata 2025 – 2026).

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x