Liczne delegacje polskich i niemieckich samorządów, przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń spotkali się we wtorek (12 grudnia) w gorzowskiej filharmonii z okazji 30-lecia Euroregionu Pro Europa Viadrina. Gospodarzami spotkania byli przewodniczący polskiego i niemieckiego zarządu stowarzyszenia Euroregionu – Jacek Wójcicki i Reiner Schinkel.
Euroregion Pro Europa Viadrina od 30 lat wspiera partnerstwo i współpracę polsko-niemieckiej, przyczyniającą się do zrównoważonego rozwoju pogranicza. Dzięki zawiązanej sieci partnerstw, tworzące Euroregion podmioty wspierają realizację wspólnych celów społecznych, gospodarczych, kulturalnych.
Zainteresowanie współpracą transgraniczną ma w Euroregionie szeroką bazę społeczną. Potwierdza to różnorodność uczestników. Oprócz samorządów, utrzymujących długoletnią, intensywną współpracę transgraniczną, również szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, związki i inne instytucje realizują projekty skierowane do różnych grup społecznych, budując wymianę i inicjując spotkania w regionie przygranicznym.
– Nasze spotkanie jest podsumowaniem 30 lat funkcjonowania Euroregionu Pro Europa Viadrina. Myślę, że założyciele, osoby, które tworzyły Euroregion, nie spodziewały się tak daleko idących efektów pracy – mówił podczas jubileuszu w gorzowskiej filharmonii Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.
– Te efekty to setki twardych inwestycji, które powstały w gminach naszego regionu, te projekty bardzo mocno poprawiły jakość życia naszych mieszkańców. Ale największą wartością funkcjonowania i pracy obydwu biur i całego Euroregion jest przede wszystkim kooperacja i współpraca między ludźmi. Tysiące projektów miękkich, zrealizowanych pomiędzy organizacjami pozarządowymi, pomiędzy gminami, grupami nieformalnymi, które pozwoliły na przybliżenie kultur, przybliżenie życia, po obu stronach granicy. Te tysiące projektów to setki tysięcy ludzi, którzy za sprawą zaangażowania się w projekty, poznali się lepiej, zaufali sobie i współpracują ze sobą w działalności społecznej i biznesie. To spotkanie jest wyrazem wdzięczności i chęci docenienia wszystkich osób, które od początku powstawania euroregionu pracowały na jego rzecz – dodał Jacek Wójcicki.
Reiner Schinkel, przewodniczący niemieckiego zarządu stowarzyszenia, podziękował za możliwość zorganizowania jubileuszowego spotkania w Gorzowie.
– Dziękuję, że możemy się spotkać w Gorzowie, w tym pięknym gmachu Filharmonii i w tak licznym gronie. Obok wdzięczności dla ludzi, równie ważnym uczuciem dzisiaj jest duma – mówił Reiner Schinkel.
– Jesteśmy dumni z tych 30 lat Euroregionu, i ze wspólnoty, którą w Euroregionie przez te lata tworzyliśmy. Jest bardzo fascynującym aspektem to, że przez te 30 lat współpracy zmieniały się rządy w naszych krajach, ale nie zmieniała się nasza wola współpracy. Chcę powiedzieć, że ta relacja zaufania która powstała, wydaje się czymś najważniejszym – dodał.
Euroregion Pro Europa Viadrina jest jednym z czterech euroregionów, które założono w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych na granicy polsko-niemieckiej. Został utworzony zgodnie z umową zawartą 21 grudnia 1993 roku. Oferta projektowa skierowana jest do mieszkańców, jak również konkretnych grup takich jak: dzieci i młodzież, seniorzy, pracownicy administracji, instytucji kulturalnych, strażaków, ekologów i wielu innych.
Obecnie stronę polską w Euroregionie reprezentuje 28 gmin i 3 powiaty z województwa lubuskiego, zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”, a ze strony niemieckiej organizacje działające w ramach Stowarzyszenia Mittlere Oder m.in. powiaty Marchijsko-Odrzański, Odra-Sprewa, miasto Frankfurt nad Odrą, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Uniwersytet Europejski Viadrina.