W Zespole Szkół Ogrodniczych w Gorzowie od stycznia przyszłego roku rozpocznie się modernizacja. Potwierdziła to wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. Ministerstwo planuje też stworzenie w gorzowskiej szkole Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Gorzów odwiedziła w poniedziałek Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, a jednym z ważniejszych powodów było poznanie Zespołu Szkół Ogrodniczych, jej uczniów, nauczycieli i obiektów szkoły. W odwiedzinach towarzyszyli jej europoseł Elżbieta Rafalska, wicedyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i jego zastępca Małgorzata Domagała, gorzowski radny Tomasz Rafalski, dyrektor wydziału edukacji urzędu miasta Renata Pliżga. Rolę przewodnika pełniła dyrektor ZSO Jolanta Zielińska.
– Dobrze przygotowane kadry rolnicze są niezbędne do tego, żeby branża rolna, ale też rolno-spożywcza mogły się intensywnie rozwijać. Cieszę się, że od 1 stycznia przyszłego roku Zespół Szkół Ogrodniczych dołączył do grona szkół, nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dla szkoły jest to szansa na rozwój, na modernizację, na doposażenie w sprzęt rolniczy, ale też na korzystanie z transferu wiedzy, która wiąże się ze współpracą z instytutami badawczymi podległymi ministrowi rolnictwa, z ośrodkami Doradztwa Rolniczego, z uczelniami rolniczymi. Myślimy też o utworzeniu tutaj Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie wiedzę zdobywać będą również dorośli, więc przed szkołą wiele dobrych perspektyw rozwoju – powiedziała minister Anna Gembicka podczas spotkania z dziennikarzami.
– Podczas podpisywania porozumienia w Warszawie zaprosiliśmy panią minister do odwiedzin, cieszę się, że do tej wizyty doszło. Obiekty szkoły i zespół parkowy są wyjątkowej urody, ale czas się tutaj trochę zatrzymał, potrzeby inwestycyjne są ogromne. Dlatego bardzo satysfakcjonująco brzmią słowa pani wiceminister o zaangażowaniu w rozwój szkoły, bo jest to jej bardzo potrzebne. Cieszą też informacje, że szkoła nie ma problemu z naborem, że młodzież jest zainteresowana nauką w niej – powiedziała Elżbieta Rafalska.
– Jestem tutaj w podwójnej roli, jako radna sejmiku województwa lubuskiego i jako przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Mam też podwójną satysfakcję, bo zależy mi na rozwoju województwa, a dobra przyszłość tej szkoły, to również jego rozwój. Ale potrzebujemy też młodych ludzi zainteresowanych pracą w branży rolniczej, w budowaniu jej potencjału i to zainteresowanie, z którym się tutaj spotkałam wśród uczniów, również jest powodem do satysfakcji – powiedziała Małgorzata Gośniowska–Kola.
31 stycznia br. zawarte zostało porozumienie, w myśl którego Zespół Szkół Ogrodniczych od 1 stycznia 2024 będzie szkołą podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W skład Zespołu Szkół Ogrodniczych wchodzi Technikum nr 9, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 9 oraz Internat. W 9 oddziałach uczy się 217 uczniów. W internacie mieszka 47 uczniów. W przyszłym roku szkolnym planowane jest uruchomienie nowego zawodu technik turystyki wiejskiej.
Zespół Szkół Ogrodniczych usytuowany jest na dwóch działkach o łącznej powierzchni 3,5851 hektara. Na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych znajduje się pięć budynków. Park pałacowy wraz z częścią budynków ujęte są w gminnej ewidencji zabytków.