Filip Dzidko będzie kolejnym przedsiębiorcą w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym. W konkursie „Start-up 1.0” zaprezentował pomysł, który najlepiej oceniła komisja. Przez najbliższy rok może liczyć na w pełni wyposażone biuro przy Targowej 9 oraz pomoc mentora w tworzeniu firmy i poszukiwaniu odpowiedniego modelu biznesowego do urzeczywistniania marzeń o samodzielnym biznesie.
Gorzowski Ośrodek Technologiczny w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości 27 października ubiegłego roku ogłosił drugi nabór, tym razem skierowany do start-upów, w ramach konkursu „Start-up 1.0.” W piątek, 17 lutego, ogłoszono wyniki konkursu.
Najlepszy pomysł zaprezentował Filip Dzitko, znany w Gorzowie zawodnik i trener kickboxingu. Zaprezentował innowacyjny pomysł na „fizjopasty”, czyli preparaty na bazie naturalnych składników dla sportowców i nie tylko, łagodzące skutki kontuzji i urazów.
Pierwsza nagroda w konkursie to roczna opieka GOT w postaci biura oraz wsparcia merytorycznego w rozwoju biznesu.
I choć w konkursie przewidziano na początku tylko jedną nagrodę, okazało że komisja również wysoko oceniła dwa inne projekty, które otrzymały II i III nagrodę.
Drugie miejsce w konkursie zajął projekt Marcina Sienkiewicza, studenta Akademii im. Jakuba z Paradyża. Zaprezentował technologię przygotowania neonów w oparciu o led i żywicę epoksydową.
Trzecia nagroda trafiła do Michała Skórskiego za pomysł utylizacji i ponownego wykorzystania materiału, z którego wykonane są łopaty wiatraków w elektrowniach wiatrowych.
Dla obu Panów przez najbliższy rok GOT oferuje wirtualne biuro, czyli możliwość korzystania z biur po wcześniejszym ustaleniu terminu oraz opiekę i wsparcie merytoryczne.
W ramach konkursu „Start-up 1.0.” wpłynęło 6 wniosków. Złożone formularze aplikacyjne zostały ocenione merytorycznie przez ekspertów. Najlepszy otrzymał 5 punktów.
– Komisja pod uwagę brała trzy paramenty, dojrzałość biznesową, potencjał i pomysł na biznes – zaznaczyła Justyna Kmietowicz, prezes Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.
– Cieszy również fakt, że wyróżnione pomysły reprezentują trzy różne gałęzie: zdrowie i uroda, inteligentny przemysł i zielona gospodarka – dała prezes Kmietowicz.
Start-up to nowo utworzone przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój. Najczęściej wskazywanymi cechami start-upów są: krótka historia działalności (do 5–10 lat), innowacyjność, skalowalność, wyższe niż w przypadku „tradycyjnych” przedsięwzięć ryzyko, ale również wyższy w przypadku sukcesu zwrot z inwestycji.
Finansowanie projektów rozpoczynanych jako start-up odbywa się najczęściej z pomocą środków własnych ich założycieli, a także poprzez wsparcie funduszy venture capital i aniołów biznesu. Momentem, w którym przedsiębiorstwo przestaje być uważane za start-up, może być osiągnięcie zysku, fuzja lub przejęcie.