Początek XXI wieku, a szczególnie jego druga dekada, to czas realizacji wielu inwestycji budowlanych na terenie Gorzowa. Podczas prac odkopano znaczną ilość przedmiotów, szczególnie cennych pod względem historycznym. Skarby, które przez lata były skrywane pod ziemią, można zobaczyć odwiedzając nową ekspozycję zatytułowaną „Kolejny wiek z archeologią. Badania archeologiczne w XXI wieku na terenie Gorzowa Wielkopolskiego” w Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.
Podczas prac odkopano znaczną ilość przedmiotów, szczególnie cennych pod względem historycznym. Wystawa stanowi prezentację wstępnych wyników badań zarówno terenowych, jak i specjalistycznych, oraz zabytków po ich konserwacji. Uzupełnieniem wystawy są fotogramy przedstawiające przebieg prac budowlanych i archeologicznych, co ukazuje znaczenie inwestycji budowlanych w odkrywaniu i poznawaniu dziejów Gorzowa – zarówno tych starszych, jak i młodszych, aż po czasy współczesne.
Wystawa stanowi prezentację wstępnych wyników badań zarówno terenowych, jak i specjalistycznych, oraz zabytków po ich konserwacji. Eksponowanym na wystawie artefaktom towarzyszą plansze zawierające informacje o znaleziskach archeologicznych i ich kontekście kulturowym. Uzupełnieniem wystawy są fotogramy ukazujące przebieg prac budowlanych i archeologicznych, co ukazuje znaczenie inwestycji budowlanych w odkrywaniu i poznawaniu dziejów Gorzowa – zarówno tych starszych, jak i młodszych, aż po czasy współczesne.
Wystawa jest objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Barbary Bielinis-Kopeć. Zadanie zostało sfinansowane z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Wystawę można obejrzeć od 9 grudnia do 19 marca 2023 r. w Spichlerzu.